Slnečné Ekomesto Prešov

Autor: PaedDr. Iveta Štefančínová, Ph.D.
Škola: Gymnázium J. A. Raymana, Prešov
Predmety: Slovenský jazyk a literatúra, Fyzika, Chémia
Vek: 12+
Trvanie: viac ako 45 minút
Miesto: Trieda, Exteriér
Pomôcky: modely Ekodomu (stavebnice PowerHouse), kancelárske potreby, spotrebný materiál
Cieľ
podporiť záujem žiakov o hospodárenie s energiou, prepojiť teoretické vedomosti s potrebami praxe, prispieť k rozvoju žiackych kompetencií: o sociálnych (práca v skupine, tíme, sledovať záujmy tímu, byť užitočný pre tím, nájsť si svoje miesto v tíme), o k učeniu, vedieť sa orientovať v množstve informácií, ktoré ponúka internet - vedieť ich analyzovať, triediť, vyhodnocovať, využiť na riešenie konkrétnych praktických situácií prispieť k rozvoju manuálnych a kreatívnych zručností.
Metodický postup
Harmonogram |
Fyzika |
Chémia |
Slovenský jazyk |
marec – motivačná fáza |
Alternatívne zdroje energie (prima, 2. a 3. ročník) |
Elektrolýza vody (2. ročník) |
Statický opis (prima) |
apríl – príprava |
Tvorba vlastných ekodomov alebo domov bez využívania alternatívnych zdrojov energie (prima) |
Stavba pripravených súprav ekodomov (3. ročník) |
Pracovný postup pri výrobe ekodomu (prima) |
máj – realizácia |
vrstovnícke vyučovanie (prima, 2. ročník) – zmiešané skupiny, starší žiaci vysvetľovali problematiku mladším Pracovný list - žiaci 2. ročníka vysvetľovali chemické a fyzikálne javy žiakom primy Žiacka konferencia – žiaci primy prezentovali modely pred spolužiakmi a žiakmi 2. Ročníka Diskusia – šetrenie energie v domácnostiach (viď experiment 3, pracovný list) |
Tvorba pracovného postupu výroby ekodomu (prima) |
|
Dané aktivity možno zopakovať alebo v menšej obmene znova využiť. Projekt sme realizovali nielen na stavebniciach PowerHouse, ale aj s vlastnoručne vyrobenými modelmi domov. Mimoriadny prínos projektu vidíme v spontánnej spolupráci žiakov, rodičov a starých rodičov pri príprave náročnejších častí modelov domov. |
Materiály potrebné na realizáciu aktivity:
Obrázky:
Dokumenty:
Materiály dokumentujúce realizáciu aktivity:
Obrázky:
Komisia platformy
Slovné hodnotenie komisie:"Veľmi praktický a zaujímavý projekt, v ktorom deti vedia využiť vedomosti a kritické myslenie. Aktivita poukazuje na medzipredmetové prepojenie s dlhodobou realizáciou. Aktivita je zábavná a poučná. Pre jej lepšie využitie do budúcnosti by bolo vhodné priložiť podklady s informáciami."